O Earth Karma

Jak to všechno začalo?

S přítelkyní jsme velcí milovníci přírody a cestování. Dlouho jsme přemýšleli nad nějakým projektem, který by byl právě s přírodou spojený. Nakonec jsme se rozhodli právě pro ruční výrobu achátových náramků, za které se navíc zasadí strom. Design jsme po měsíci zkoušení zvolili minimalistický v kombinaci s pravým achátem. Ukázali jsme je našim známým a blízké rodině a vše sklidilo obrovské nadšení.

Asi tři měsíce trvaly přípravy, výběr organizací a zkrátka museli jsme všechno zařídit. Moc jsme toho v té době nenaspali ale nakonec jsme projekt spustili dne 13. února 2019.

S kým spolupracujeme?

Máme podepsanou tříletou smlouvu s neziskovou organizací Plant for the Planet. Tato organizace funguje od roku 2007 a dnes je známá již po celém světě. Plant for the Planet si klade za cíl zvýšit povědomí dětí a dospělých v otázkách změny klimatu a globální spravedlnosti. Organizace také pracuje na výsadbě stromů a považuje to za praktický a symbolický krok v úsilí o snížení vlivu změny klimatu.

Další organizací je nezisková organizace OneTreePlanted založená v roce 2014 v Shelburne ve Vermontu. Působí v Severní Americe, Jižní Americe, Asii a Africe.

Kde se vysazuje nejvíce stromů?

Aktuálně probíhá největší výsadba v oblasti amazonského pralesa. Amazonský prales za poslední roky utrpěl obrovské ztráty, jelikož se zde těží a vyváží dřevo pro celý svět. To má samozřejmě za následek vymření stovek živočišných druhů, oteplování planety a spoustu dalších extrémně důležitých faktů.

Dále se stromy vysazují v chudých oblastech jako Haiti a Indie a poskytují tak obživu místním lidem. Jednak lidé dostanou práci, také však potravu ze stromů samotných, jelikož jde o ovocné stromy. V Indii probíhá výsadba nejvíce v oblastech Marora a Ghaghas.

Brazil community planting 2018 copy

Partneři nám pravidelně reportují počty zasazených stromů a lokaci. Zasílají nám i fotodokumentaci. 

EK fotka o nas

Zakladatelé František a Nela

Jak jsou stromy důležité?

  • Vzduch - Pomocí svých listů a kůry nasávají znečišťující látky, pohlcují prach a kouř. Jediný strom vytvoří denní dávku kyslíku pro 4 lidi.
  • Voda - Hrají klíčovou roli při zachycování dešťové vody. Brání přírodním katastrofám jako jsou sesuvy půdy, laviny, povodně
  • Zdraví - Stromy nám pomáhají snižovat stres, úzkost, mají prokazatelné léčivé účinky.
  • Zvířata - Vytváří domovy pro stovky živočichů
  • Klima - Pomáhají ochlazovat planetu. Ve městech mohou stromy snížit teplotu až o 8 °C.

forest-1863903_1280

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.